Skip to main content

Początki z protezą zębową dla każdego są trudne. Z jednej strony trzeba się do niej przyzwyczaić, z drugiej na nowo nauczyć, jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju stanów zapalnych i chorób jamy ustnej, szczególnie tych o grzybiczym podłożu. Dowiedz się, jak dbać o codzienną higienę jamy ustnej podczas noszenia protezy zębowej, a także jak dbać o samą protezę, aby utrzymać ją jak najdłużej w dobrym stanie i uniknąć zakażeń.

Spis treści:

  1. Dlaczego higiena jamy ustnej podczas noszenia protez zębowych jest taka ważna?
  2. Szczoteczka i pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej i nić do nitkowania zębów, czyli co będzie potrzebne?
  3. Zdrowie jamy ustnej – jak dbać o higienę jamy ustnej przy protezach zębowych?
  4. Zalecenia dla pacjenta otrzymującego protezę ruchomą
  5. O czym jeszcze trzeba pamiętać w ramach profilaktyki podczas noszenia protezy zębowej?

Dlaczego higiena jamy ustnej podczas noszenia protez zębowych jest taka ważna?

Proteza zębowa to ciało obce, które zakłada się do jamy ustnej. Z tego powodu organizm początkowo może się przed nią bronić. Mogą pojawić się podrażnienia, krwawienia i rany w jamie ustnej, które zwiększają ryzyko zakażeń. Protezy wykonane są z akrylu, a akryl sprzyja gromadzeniu się bakterii i grzybów, jak również zaleganiu resztek pokarmowych oraz ich fermentacji i gniciu. Może to doprowadzić do rozwoju np. stanu zapalnego błony śluzowej lub powodować nieprzyjemny zapach z ust. Inne możliwe problemy to zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia1.

Brak odpowiedniej higieny sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii w jamie ustnej, czyli winowajców chorób. To też częsty powód rozwoju próchnicy. Dlatego chcąc cieszyć się zdrowymi zębami oraz długą żywotnością protezy, a jednocześnie uniknąć stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, trzeba odpowiednio dbać o zęby każdego dnia.

Szczoteczka i pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej i nić do nitkowania zębów, czyli co będzie potrzebne?

Prawidłowa higiena i profilaktyka jamy ustnej wymaga skompletowania odpowiednich przyrządów higienicznych. W tym przypadku najlepiej wybierać produkty specjalnie przeznaczone dla użytkowników protez zębowych. Jeśli nosimy częściową protezę zębową, warto zaopatrzyć się w osobną szczoteczkę do zębów i osobną do czyszczenia i pielęgnacji protezy zębowej z miękkim włosiem. A jaką pastę do zębów wybrać? Zaleca się stosowanie past przeznaczonych do protez, które zawierają specjalnie dobrane składniki, skuteczne i bezpieczne w ich czyszczeniu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej lub irygator, czyli urządzenie służące do przepłukiwania jamy ustnej.

Zdrowie jamy ustnej – jak dbać o higienę jamy ustnej przy protezach zębowych?

Osobom noszącym protezy zębowe w ramach pielęgnacji jamy ustnej zaleca się przede wszystkim wyjęcie i wymycie protezy z jamy ustnej po każdym posiłku. Przy pomocy szczoteczki do protez należy dokładnie oczyścić wszystkie jej powierzchnie (zęby, elementy różowe i metalowe). Nie powinno się jednak stosować zbyt dużego nacisku, który mógłby doprowadzić do zniszczenia protezy. Po umyciu protezę trzeba dokładnie wypłukać pod strumieniem ciepłej wody. Przed myciem umywalkę czy zlew warto wyłożyć ręcznikiem, który zamortyzuje ewentualny upadek protezy i ochroni ją przed zniszczeniem1.

Mając protezę częściową, nie można też zapominać o regularnym szczotkowaniu i pielęgnacji swoich zębów. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni w miejscu styku zębów i dziąseł. Podczas mycia należy pamiętać o uwzględnieniu przestrzeni międzyzębowych celem pozbycia się nagromadzonej w nich płytki nazębnej, która może doprowadzić do powstawania kamienia nazębnego. Dodatkowo wskazane jest używanie nici dentystycznej, która pomoże pozbyć się resztek pokarmowych, a także stosowanie płukanek, które z kolei zlikwidują nieświeży oddech. Nie zapominajmy też o czyszczeniu języka, na którym tworzy się biały nalot, składający się głównie z bakterii1.

Zalecenia dla pacjenta otrzymującego protezę ruchomą

Proces adaptacji do protezy trwa od kilku dni do nawet kilku miesięcy, a można go skrócić, używając protezy całodobowo. Na początku noszenia mogą wystąpić problemy z jedzeniem, dlatego trzeba nauczyć się, jak żuć pokarm. Warto wybierać miękkie jedzenie i odgryzać małe kawałki. Najbardziej efektywne przy protezie zębowej jest żucie obustronne. Aby szybciej nauczyć się mówić z protezą w buzi, powinno się zwiększyć częstotliwość rozmów lub czytać na głos1.

Jeśli pojawi się ból dziąseł pod protezą, wskazana jest niezwłoczna konsultacja stomatologiczna. Nie powinno się na własną rękę wykonywać żadnych korekt, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia protezy i sprawić, że nie będzie nadawać się do dalszego użytku1.

O czym jeszcze trzeba pamiętać w ramach profilaktyki podczas noszenia protezy zębowej?

Podczas noszenia protezy zębowej należy pamiętać o regularnych kontrolach dentystycznych. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po upływie 24-48 godzin od odebrania protez. Przed konsultacją protezę powinno się ponosić przynajmniej przez kilka godzin, nawet jak sprawia problemy, żeby lekarz mógł później stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości1.

Konieczne są ponadto wizyty kontrolne u lekarza dentysty co pół roku, nawet jeśli nie występują żadne widoczne problemy ze strony zębów i jamy ustnej. Trzeba bowiem wiedzieć, że podczas użytkowania protez ruchomych nie wszystkie nieprawidłowe procesy dają objawy bólowe. A ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji, szczególnie bakteryjnych i grzybiczych, warto mieć wszystko pod kontrolą1.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dbania o higienę jamy ustnej podczas noszenia protezy:

1.Jak dbać o higienę protez zębowych?

Podstawą higieny jamy ustnej przy noszeniu protezy zębowej jest regularne mycie zębów, co najmniej 2 razy dziennie oraz czyszczenie specjalną szczoteczką języka i delikatne masowanie dziąseł. Samą protezę powinno się codziennie myć przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, a na noc zamykać w suchym, szczelnym pojemniku.

2.Czy protezy zębowe trzeba wyjmować na noc?

Noszenie protezy przez cały dzień może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych i rozwoju zakażeń, dlatego najlepiej jest codziennie wyjmować ją na noc.

 

Bibliografia:

  1. Tomaszewska I., Jak dbać o protezy ruchome?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/protetyka-i-implantoprotetyka/104734,jak-dbac-o-protezy-ruchome (dostęp: 2022.11.17.)).

 

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply