Skip to main content

Krwawienie dziąseł to częsta, lecz niestety bagatelizowana przypadłość. Wiele osób wierzy, że krwawienie wynika z uszkodzeń mechanicznych podczas szczotkowania zębów i że dziąsła szybko się regenerują. Jeśli jednak podczas higieny jamy ustnej lub spożywania pokarmów dziąsła krwawią, nie należy tego ignorować. Zobacz, kiedy konieczna jest wizyta u dentysty.

Dlaczego z dziąseł leci krew?

Jeśli Twoje dziąsła nigdy nie krwawiły, a nagle podczas mycia zębów zauważasz krew, to może być oznaka złej techniki szczotkowania lub wyboru niewłaściwej szczoteczki do zębów. Jednorazowe krwawienie dziąseł nie powinno budzić niepokoju, zwłaszcza jeśli wprowadzone zmiany pomagają i krew więcej nie leci [1].

Zbyt mocne szczotkowanie zębów i dziąseł lub nieprawidłowe ruchy szczoteczką mogą uszkodzić linię dziąseł. To samo dotyczy używania ręcznej szczoteczki do zębów ze zbyt twardym włosiem. Dentyści zalecają wybierać te ze średnio twardym włosiem, natomiast osoby z wrażliwymi dziąsłami mogą używać szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Jeśli masz problem z dopasowaniem siły nacisku podczas mycia zębów, zainwestuj w szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Niektóre modele sygnalizują, jeśli podczas użytkowania zostanie zastosowany zbyt duży nacisk [1].

Krwawienie z dziąseł a nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Bardzo często regularne krwawienie dziąseł jest oznaką złej higieny jamy ustnej. Bakterie obecne w jamie ustnej są częściowo odpowiedzialne za pojawianie się krwi. Otóż wpływają na powstawanie płytki nazębnej, która osiada na zębach i dziąsłach. Nieusuwana zmienia się w kamień nazębny i jest główną przyczyną próchnicy oraz chorób przyzębia. Brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej może powodować przedostawanie się bakterii i cząstek jedzenia do przestrzeni międzyzębowych, co prowadzi do zapalenia dziąseł. W wyniku stanu zapalnego dziąsła najczęściej krwawią [1], dlatego wskazane jest leczenie tych dolegliwości.

Zapalenie przyzębia i paradontoza jako przyczyny krwawienia dziąseł

Krwawienie dziąseł to również charakterystyczny objaw stanu zapalnego przyzębia. Towarzyszy mu zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł oraz ich nadwrażliwość na dotyk [2]. Nieleczone choroby przyzębia mogą przejść w stan przewlekły, jakim jest paradontoza. Wówczas dziąsła zmieniają kształt i kolor, intensywnie krwawią i odsłaniają się szyjki zębowe. W zaawansowanej postaci choroby zęby mogą się ruszać, przemieszczać, a nawet wypadać [3]. Co więcej, paradontoza może przyczyniać się do rozwoju innych poważnych schorzeń np. reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób układu krążenia, miażdżycy lub otyłości [2]. Dlatego zapalenie przyzębia należy leczyć pod kontrolą stomatologa.

Niedobór witamin powodem krwawienia dziąseł

Dziąsła mogą krwawić również z powodu zbyt małych ilości składników odżywczych w organizmie. Zwłaszcza gdy jest to słabo zbilansowana dieta, zaburzenia wchłaniania, długotrwała antybiotykoterapia, niedożywienie lub inne przeszkody uniemożliwiające dostarczanie cennych witamin i składników mineralnych. Niezbędna jest np. witamina C, która pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania dziąseł [4]. Niekorzystnie na stan dziąseł wpływa także niedobór witaminy K [1].

Choroby ogólnoustrojowe i stany fizjologiczne a krwawiące dziąsła

Pojawianie się krwi podczas zabiegów higienicznych jamy ustnej może być również oznaką chorób ogólnoustrojowych. Np. stany zapalne dziąseł to jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zwiększenie stężenia glukozy w ślinie jest dobrą pożywką dla bakterii, które produkują płytkę nazębną. Poza tym ślina chorujących na cukrzycę zawiera dużo mocznika, białka i wapnia, które sprzyjają odkładaniu się kamienia nazębnego. Wszelkie takie zmiany na dziąsłach mogą powodować ich krwawienie [1].

Poza tym dziąsła, które krwawią, mogą oznaczać choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi lub wiązać się z działaniem niepożądanym przyjmowanych leków. Przypadłość ta dotyka również większość kobiet w ciąży [1].

Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Jeżeli dziąsła krwawią często lub za każdym razem podczas mycia zębów czy spożywania pokarmów, należy zgłosić się do dentysty. Konieczna może być dokładna higienizacja, czyli oczyszczenie powierzchni zębów ze złogów kamienia oraz osadów (skaling z użyciem ultradźwięków lub piaskowanie). W przypadku paradontozy trzeba rozpocząć profesjonalne leczenie zapalenia przyzębia w gabinecie stomatologa, który zajmuje się periodontologią [1].

Co pomaga na krwawiące dziąsła?

Gdy dziąsła krwawią, warto również sięgnąć po domowe sposoby poprawy tego stanu i wspierające zdrowie jamy ustnej. Należy zadbać o:

  • dokładne i prawidłowe szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie szczoteczką ze średnim włosiem;
  • stosowanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami;
  • płukanie buzi antyseptycznym płynem do płukania jamy ustnej;
  • stosowanie zdrowej diety bogatej w witaminę C i K;
  • rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu;
  • korzystanie z odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej (np. specjalistyczna pasta do zębów zapobiegająca odkładaniu się płytki nazębnej lub pasta na krwawiące dziąsła ze składnikami, które je regenerują);
  • stosowanie ziołowych płukanek (np. z szałwii) oraz preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych do użycia miejscowego.

Jeżeli domowe sposoby na krwawiące dziąsła nie pomagają, nie lekceważ tego objawu. Wówczas należy skupić się na leczeniu chorób dziąseł w gabinecie stomatologicznym.

Krwawiące dziąsła – najczęściej zadawane pytania

  1. O czym świadczą krwawiące dziąsła?

Kiedy pojawia się samoistne krwawienie dziąseł lub przy najlżejszym kontakcie np. ze szczoteczką do zębów, oznacza to, że coś jest nie tak. Taka sytuacja powinna stanowić sygnał ostrzegawczy, którego nie można zignorować. Jeśli dziąsła krwawią podczas mycia zębów, może to być spowodowane nieprawidłową techniką szczotkowania lub użyciem nieodpowiedniej szczoteczki. Jednak krwawiące dziąsła mogą też świadczyć o poważniejszym problemie, czyli o chorobach jamy ustnej (np. o zapaleniu dziąseł lub paradontozie) albo wynikać z chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy).

  1. Co kupić na krwawiące dziąsła?

Przy krwawieniu dziąseł warto stosować specjalistyczne pasty do zębów oraz antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej. Stan zapalne dziąseł można smarować żelem stomatologicznym, takim jak Sachol o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym miejscowo. Ma on korzystny wpływ na gojenie uszkodzonej błony śluzowej w jamie ustnej.

Bibliografia:

[1] Kuźnik M., Krwawiące dziąsła – przyczyny i leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/292453,krwawiace-dziasla-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 11.04.2024)).

 

[2] Medycyna Praktyczna, Powstrzymać paradontozę, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/aktualnosci/184422,powstrzymac-paradontoze (dostęp: 11.04.2024)).

 

[3] Tomaszewska I., Zapalenia przyzębia, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 11.04.2024)).

 

[4] Rozporządzenie Komisji (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci (witryna internetowa: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02012R0432-20210517 (dostęp: 11.04.2024)).

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply