Skip to main content

Parodontoza, inaczej nazywana zapaleniem przyzębia, to jedna z najczęstszych i groźniejszych chorób występujących w obrębie jamy ustnej. Spowodowany nią stan zapalny może doprowadzić do wypadania zębów oraz rozwoju innych schorzeń, zwłaszcza tych o podłożu kardiologicznym. Jakie są przyczyny paradontozy i po czym można ją rozpoznać?

Spis treści:

  1. Paradontoza – przyczyny
  2. Objawy – jak rozpoznać paradontozę?
  3. Paradontoza – jak leczyć?
  4. Jak zapobiegać paradontozie?
  5. Jak uśmierzyć ból dziąseł w paradontozie?

Paradontoza – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną jest pojawienie się i rozwój stanu zapalnego. Na tę sytuację  może wpływać kilka czynników, m.in:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieregularne mycie zębów (np. tylko raz dziennie lub raz na kilka dni). Jest to najważniejsza i najczęstsza przyczyna;
  • niektóre schorzenia, np. cukrzyca, otyłość;
  • palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych;
  • niezdrowa dieta, np. spożywanie słodkich napoi osłabia zęby i sprawia, że są podatne na różne infekcje i stany zapalne;
  • stres (zwiększa odporność na infekcje);
  • czynniki genetyczne.

Ryzyko wystąpienia paradontozy jest większe u osób w starszym wieku, szczególnie u mężczyzn.

Objawy – jak rozpoznać paradontozę?

Pierwszymi oznakami pojawienia się stanu zapalnego w przebiegu paradontozy jest zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, któremu często towarzyszy ból. Może pojawić się również:

  • nadwrażliwość zębów – zarówno na ciepłe i zimne posiłki, jak i na dotyk w przestrzeniach międzyzębowych, np. w trakcie czyszczenia zębów nićmi;
  • krwawienie z dziąseł – samoistne lub pojawiające się w trakcie mycia zębów szczoteczką;
  • nieprzyjemny zapach, wydobywający się z ust;
  • odsłanianie się korzeni zębów, czyli tzw. recesja;
  • ruchomość zębów – jest to objaw typowy dla bardziej zaawansowanego stadium choroby. Korzenie są wówczas odsłonięte, co osłabia zęby i sprawia, że przestają być stabilne i tracą swoją podporę.

Jeśli wystąpią u Ciebie  któreś z wymienionych objawów, skonsultuj się szybko z odpowiednim specjalistą.

Paradontoza – jak leczyć?

Metoda leczenia jest dobierana w oparciu o stadium rozwoju choroby. Podstawą jednak jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Trzeba wiedzieć o tym, że żadne leczenie nie będzie skuteczne, jeśli ten fundamentalny czynnik będzie zaniedbany. Higiena jamy ustnej, czyli regularne mycie zębów 2 razy dziennie, jest absolutną podstawą w leczeniu paradontozy.

Higienizacja

Kolejny krok to już profesjonalne oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego i osadu. Jest to tak zwany zabieg higienizacji. Po jego zakończeniu specjalista poddaje dodatkowo zęby fluoryzacji, dzięki czemu zmniejsza ich nadwrażliwość. Jeśli paradontoza nie jest zbyt zaawansowana, ta metoda wsparcia w zupełności wystarczy. Natomiast w przypadku pacjentów z pogłębionym stadium stosuje się nieco bardziej inwazyjne sposoby.

Kiretaż

Kiretaż pozwala na oczyszczenie głębszych warstw zębów – kieszonek przyzębia. Nadmiar kamienia poddziąsłowego i zgromadzonych toksyn eliminowany jest przy pomocy tzw. kiretów. Podczas tego zabiegu usuwa się również tkankę objętą stanem zapalnym. Przeprowadza się go po wcześniejszym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent może czuć się komfortowo w czasie jego przebiegu.

Szynowanie

W przypadku pacjentów, u których pojawiły się objawy takie jak ruchliwość zębów, stosuje się również tzw. szynowanie. Polega ono na złączeniu zębów razem za pomocą specjalnej szyny. Tym samym zapewnia im stabilność i skuteczniej chroni przed uszkodzeniami. Koniec leczenia u specjalisty nie oznacza końca w dbaniu o stan jamy ustnej. Należy regularnie odwiedzać stomatologa – co 3-6 miesięcy lub według jego zaleceń. Na stałe trzeba wdrożyć regularną higienę zębów.

Jak zapobiegać paradontozie?

Najlepszą profilaktyką przeciw paradontozie jest właściwe mycie zębów i dbanie o ogólną kondycję jamy ustnej. Jej higiena opiera się na następujących działaniach.

  1. Szczotkowaniu zębów 2 razy w ciągu dnia przez 2-3 minuty.
  2. Szczotkowaniu języka – często o tym zapominamy, a jest to miejsce, w którym gromadzi się wiele bakterii. Niektóre szczotki mają na tylnej części specjalne wypustki przeznaczone właśnie do jego higieny. Język można czyścić także “właściwą” stroną.
  3. Doborze odpowiedniej szczoteczki – w przebiegu paradontozy najlepsze są szczoteczki miękkie, w profilaktyce wystarczą średnio-twarde.
  4. Stosowaniu płynów do płukania – pozwalają one na oczyszczenie innych fragmentów jamy ustnej, w tym dziąseł – wzmacniają je i usuwają z nich toksyny.
  5. Regularnej wymianie szczoteczki – dotyczy to zarówno manualnej, jak i elektrycznej (wymiana końcówki). Czas na wymianę szczoteczki najlepiej poznać po jej wyglądzie – jeśli jej włosie jest powyginane, to znaczy, że pora na nową.
  6. Nitkowanie zębów – jest to szczególnie ważne, gdyż zapobiega zbieraniu się osadu i gromadzeniu resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych. Są to miejsca, które trudno czyścić za pomocą szczoteczki, dlatego stosowanie nici jest tutaj bardzo pomocne.

W przebiegu paradontozy (lub łagodzeniu jej pierwszych objawów) znaczenie będzie mieć również wybór odpowiedniej pasty do zębów. Powinna być ona delikatna i przeznaczona do wsparcia w paradontozie.

Jak uśmierzyć ból dziąseł w paradontozie?

Jednym z bardziej uciążliwych skutków przebiegu paradontozy jest ból dziąseł. Pojawia się on szczególnie w zaostrzonej fazie choroby i powoduje ogromny dyskomfort. Można tą dolegliwość zmniejszyć dzięki dostępnym w aptece preparatom bez recepty. Wygodnym rozwiązaniem może być Sachol żel stomatologiczny. Jest to lek, który można zastosować w prosty sposób – wystarczy wsmarować preparat w dziąsło. Dzięki zawartym w preparacie składnikom, ma on działanie przeciwzapalne, odkażające oraz przeciwbólowe, dzięki czemu pomaga złagodzić nasze dolegliwości. Sachol to lek, więc przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowanie zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.     Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Literatura:

  1. Kusa-Podkańska, M., Nastaj, M., Wysokińska-Miszczuk, J.“Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych”, Gerontologia Polska, 21, 1, 1-3
  2. Wojtkowska, A., Wysokiński, A. “Wpływ zapalenia przyzębia na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego”, 2015, Choroby Serca i Naczyń, 12, 5, 289-294
  3. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow (dostęp: 22.04.2021)
  4. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 22.04.2021)
  5. http://leksykon.com.pl/informacja-o-leku-Sachol-8725052.html (dostęp: 22.04.2021)

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply