Skip to main content

Zapalenie przyzębia (paradontoza) to najpoważniejsze stadium choroby dziąseł. Nieleczone może doprowadzić do trwałej utraty zębów. Za rozwój zapalenia przyzębia odpowiedzialne są bakterie bytujące w płytce nazębnej i kieszonkach przyzębnych. Ryzyko wystąpienia dolegliwości może zwiększyć stres, palenie tytoniu czy niektóre leki. Jak rozpoznać zapalenie przyzębia? Jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości? Jak przebiega leczenie paradontozy i co najlepiej łagodzi ból? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Dowiesz się również, jakie są rodzaje zapalenia przyzębia i kogo dotyka ten problem.

Spis treści:

  1. Zapalenie przyzębia – objawy
  2. Przyczyny zapalenia przyzębia
  3. Zapalenie przyzębia – klasyfikacja
  4. Leczenie zapalenia dziąseł i przyzębia – jak wygląda?
  5. Co stosować na stan zapalny dziąseł?

Zapalenie przyzębia – objawy

Do najczęściej wskazywanych objawów paradontozy należą:

  • zwiększenie ruchomości zębów,
  • krwawienie z dziąseł (samoistne lub wywołane szczotkowaniem),
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • specyficzny posmak w ustach,
  • obrzęk dziąseł,
  • obniżenie szyjek zębowych,
  • ropna wydzielina sącząca się z ust,
  • nadwrażliwość na ciepło i zimno.

Gdy zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, nie zwlekaj, tylko od razu udaj się do periodontologa!

Nie ignoruj znaków ostrzegawczych!

Zapalenie przyzębia, w odróżnieniu od zapalenia dziąseł, jest nieodwracalne i pociąga za sobą poważne skutki zarówno dla dziąseł, jak i zębów. Dlatego tak ważne jest, żeby nie lekceważyć sygnałów, że w obrębie jamy ustnej dzieje się coś niedobrego, a w przypadku zaobserwowania pierwszych oznak paradontozy natychmiast skierować swoje kroki do gabinetu periodontologa. Zaniepokoić powinny objawy takie jak nieświeży oddech, zaczerwienienie czy obrzęk dziąsła.

Przyczyny zapalenia przyzębia

Jak się okazuje, paradontoza może mieć różnorakie podłoże. Jako bezpośrednie przyczyny wystąpienia zapalenia przyzębia najczęściej podaje się m.in.:

  • nieodpowiednią higienę jamy ustnej, w tym przede wszystkim przyzębia,
  • zaburzenia hormonalne i ogólnoustrojowe,
  • nieodpowiednia dieta,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • niewłaściwie wykonane uzupełnienia protetyczne,
  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowy zgryz,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • palenie papierosó

Do rozwoju zapalenia przyzębia może przyczynić się zarówno jeden, jak i kilka czynników jednocześnie, dlatego czasem trudno jest wskazać decydujący.

Zapalenie przyzębia – klasyfikacja

Paradontoza może mieć różny przebieg i dotyczyć osób w różnym wieku. Powszechnie stosowany podział obejmuje takie rodzaje jak:

  • młodzieńcze zapalenie przyzębia – dotyka osoby między 10. a 20. rokiem życia;
  • zapalenie przyzębia dorosłych – dotyczy osób między 30. a 40. rokiem życia. Wiąże się z obecnością kamienia nazębnego i ma powolny przebieg;
  • zapalenie przyzębia przedpokwitaniowe – występuje stosunkowo rzadko, dochodzi do utraty zębów mlecznych;
  • gwałtowne zapalenie przyzębia – występuje u osób młodych. Przebieg jest gwałtowny i skutkuje destrukcją kości;
  • zapalenie przyzębia oporne na leczenie.

Leczenie zapalenia dziąseł i przyzębia – jak wygląda?

W leczeniu chorób przyzębia kluczowy jest czas – wykrycie problemów na wczesnym etapie pozwala poradzić sobie z nimi szybko i skutecznie, a w dodatku w nieinwazyjny sposób. Standardowa terapia przebiega w 3 etapach.

Etap I – faza higienizacyjna

Gdy zdiagnozowana zostanie choroba przyzębia, należy niezwłocznie podjąć leczenie w jej wczesnym stadium rozwoju. Pozwoli to na zduszenie problemu w zarodku. Periodontolog celem wyeliminowania niepokojących objawów i zahamowania rozwoju dolegliwości przeprowadza profesjonalną higienizację. Może ona obejmować takie zabiegi jak:

  • scaling – polega na usuwaniu kamienia nazębnego gromadzącego się wokół szyjek zębowych nad i pod dziąsłami;
  • polerowanie zębów – służy wygładzeniu powierzchni zębowych;
  • piaskowanie – polega na oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego na nich kamienia i osadu;
  • usunięcie czynników drażniących takich jak nieszczelne uzupełnienia protetyczne.

Periodontolog dodatkowo przekazuje pacjentowi zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, aby wiedział, jak dbać o zęby w warunkach domowych. Jak będzie się do nich stosować, to paradontoza przestanie być jego problemem.

Etap II – faza korekcyjna

Jeżeli pomimo przeprowadzenia zabiegów higienizacyjnych i przestrzegania przez pacjenta zasad prawidłowej higieny jamy ustnej nadal występuje u niego zapalenie przyzębia, jest to bezpośrednim wskazaniem do wykonania bardziej zaawansowanych zabiegów. Na tym etapie przeprowadza się leczenie periodontologiczne bez stosowania zabiegów chirurgicznych. Usuwane są znajdujące się pod dziąsłami złogi nazębne, w ramach tego etapu polerowane są także powierzchnie korzeni. Dodatkowo może wystąpić konieczność zastosowania zabiegów z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej, np. wydłużenie korony klinicznej zęba, plastyka dziąseł czy pokrycie recesji dziąsłowych.

Etap III – faza podtrzymująca

To już ostatni etap leczenia zapalenia przyzębia. Powodzenie całej terapii w dużej mierze zależy od postępowania pacjenta, jego zaangażowania i tego, czy przestrzegał zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. W ostatniej fazie walki z paradontozą podtrzymuje się rezultaty osiągnięte we wcześniejszej fazie. Kluczową rolę odgrywają systematyczne kontrole periodontologiczne oraz higienizacyjne. To wystarczy, by nie dopuścić do nawrotu choroby.

Co stosować na stan zapalny dziąseł?

Agresywne zapalenie przyzębia potrafi mocno dawać się we znaki. Aby nieco ulżyć sobie w bólu, można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty dedykowane dolegliwościom ze strony dziąseł typu Sachol. Jest to żel stomatologiczny, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco. Sposób podawania leku Sachol jest dość prosty – wystarczy nanieść niewielką ilość żelu bezpośrednio na bolesne miejsce i lekko wcierać przez ok. 2 minuty. Przez pół godziny od zaaplikowania produktu należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i picia napojów. Pamiętaj, że Sachol jest lekiem, dlatego należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowanie zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.   Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Literatura:

  1. Pawlikowska D., Etiologia i epidemiologia chorób przyzębia, złogi nazębne, Implantologia Stomatologiczna | PSI Implant Dentistry rok XI nr 1 (21) 2020.
  2. http://www.allecoudent.pl/blog/134-objawy-i-leczenie-zapalenia-przyzebia (dostęp: 2021.03.09)
  3. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 2021.03.09)
  4. Nędzi-Góra M., Czerniuk M., Górska R., Kompleksowe leczenie uogólnionego agresywnego zapalenia przyzębia: opis przypadku, Część I, Nowa

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply