Skip to main content

Nawracający ból dziąseł pod protezą może sprawić, że wykonywanie prostych, codziennych czynności takich jak picie ciepłych napojów, jedzenie posiłków czy nawet mówienie stanie się nieprzyjemne. Podczas noszenia protezy tak naprawdę nawet niewielka nadżerka na policzku czy afta na języku może spowodować silne dolegliwości bólowe. Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby dowiedzieć się, co skutecznie działa na afty i infekcje jamy ustnej występujące podczas noszenia protezy zębowej. Zapalenie jamy ustnej to powszechny problem, który może dotknąć każdego, ale nadzwyczaj często występuje u osób noszących protezy zębowe. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny stanów zapalnych jamy ustnej spowodowanych protezą.

Spis treści:

  1. Stan zapalny jamy ustnej przy protezie – co go mogło wywołać?
  2. Uszkodzenia mechaniczne spowodowane noszeniem protezy
  3. Zapalenie jamy ustnej – czy to afta?
  4. Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  5. Ból dziąseł pod protezą – czym leczyć rany od protezy?
  6. Lek Sachol – sprawdzony lek na stany zapalne jamy ustnej
  7. Co warto wiedzieć o leku Sachol przed pierwszym zastosowaniem?
  8. Preparat Sachol – wskazania do stosowania

Stan zapalny jamy ustnej przy protezie – co go mogło wywołać?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest zapalenie jamy ustnej. Tak w skrócie nazywany jest stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej, któremu towarzyszą różne przykre objawy takie jak ból, w niektórych przypadkach bardzo silny, nawet utrudniający przełykanie, a także pieczenie, swędzenie, kłucie czy obrzęk, zaczerwienienie i przekrwienie.

Uszkodzenia mechaniczne spowodowane noszeniem protezy

Bezpośrednim wskazaniem do założenia protezy zębowej, potocznie zwanej sztuczną szczęką, są duże ubytki zębowe lub całkowite bezzębie. Podczas noszenia protezy kluczową rolę odgrywa odpowiednie jej dopasowanie i właściwa pielęgnacja. W przeciwnym razie może stać się przyczyną wielu nieprzyjemnych problemów, a jednym z najczęściej wskazywanych przez osoby noszące protezy są uszkodzenia mechaniczne, które prowadzą do stanów zapalnych. Ostre krawędzie protezy mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, a także język. Ze względu na mocne ukrwienie tych miejsc, powstałe na nich rany są wyjątkowo bolesne i długo się goją. Uszkodzenia mechaniczne w obrębie jamy ustnej powstają także na skutek obniżania się dziąseł, co jest spowodowane stopniowym zanikaniem kości szczęki. Z biegiem czasu proteza zębowa zaczyna się luzować, a to z kolei powoduje ucisk i otarcia, co jest bezpośrednią przyczyną rozwoju stanu zapalnego.

Zapalenie jamy ustnej – czy to afta?

Osoby noszące protezy zębowe zdecydowanie częściej niż inni uskarżają się na afty. To niewielkie zmiany w postaci ubytków w błonie śluzowej jamy ustnej pokryte białym nalotem. Gdy pojawi się afta na podniebieniu, języku, policzku czy wardze, kluczowe jest, aby możliwie jak najszybciej wyeliminować czynnik drażniący. Jeśli nie zostanie on w porę usunięty, może to doprowadzić do rozwoju wyjątkowo bolesnego stanu zapalnego i powstania całej grupy aft.

Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej

Kolejnym problemem są odleżyny od protezy zębowej. Zmiany powstają na skutek mechanicznego drażnienia śluzówki, które jest powodem jej uszkodzenia. Owrzodzenia odleżynowe najczęściej są wynikiem złego dopasowania protezy lub użytkowania jej w nieodpowiedni sposób. Okazuje się, że nawet niewielki ruch protezy może spowodować uszkodzenie naskórka. W końcu jest ona dla organizmu ciałem obcym i trochę czasu minie, zanim się do niej przyzwyczai. Z początku niewielka zmiana z biegiem czasu będzie się robić coraz większa, aż powstać mogą bolesne owrzodzenie odleżynowe. Jak wygląda owrzodzenie odleżynowe? Są to ubytki w błonie śluzowej, które przybierają postać czerwonych lub żółto-białych plamek. Dookoła tych zmian wyraźnie widać zaczerwienienie. Nie ma reguły co do rozmiaru owrzodzeń – mogą one mieć zaledwie kilka milimetrów, ale równie dobrze mogą przybrać wielkość kilku centymetrów.

Ból dziąseł pod protezą – czym leczyć rany od protezy?

Stan zapalny dziąseł pod protezą to dokuczliwa dolegliwość, która potrafi mocno dać się we znaki. Problem ten utrudnia mówienie, spożywanie pokarmów, a czasem już samo założenie protezy sprawia duży kłopot. Każda infekcja jamy ustnej wymaga podjęcia jak najszybszego leczenia. Pojawia się tylko pytanie, co na bolące dziąsła od protezy sprawdzi się najlepiej?

Lek Sachol – sprawdzony lek na stany zapalne jamy ustnej

Afta na dziąśle lub na podniebieniu czy może odleżyny bądź odciski od protezy zębowej – nie do końca wiesz, co jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych, występujących w obrębie jamy ustnej? Nic nie szkodzi – na każdy z wymienionych problemów możesz zastosować żel Sachol. Sachol to kompleksowy lek o szerokich wskazaniach. Działa na dolegliwości występujące w obrębie jamy ustnej takie jak afty czy stany zapalne, jak również na choroby dziąseł typu paradontoza. Jest dedykowany dla szerokiej grupy pacjentów. Mogą go stosować zarówno dzieci już od 3. roku życia, jak i nastolatki cierpiące na otarcia wywołane aparatami ortodontycznymi czy właśnie seniorzy stosujący protezy.

Co warto wiedzieć o leku Sachol przed pierwszym zastosowaniem?

Sachol działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie / odkażająco, a to wszystko dzięki specjalnie opracowanemu składowi, w którym znajdują się:

  • synergicznie działające substancje czynne takie jak salicylan choliny i chlorek cetalkoniowy,
  • substancje pomocnicze np. etanol czy olejek anyżowy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że preparat Sachol nie zawiera cukru ani słodzików. Jego status to lek OTC, zatem można go kupić w każdej aptece bez recepty.

Preparat Sachol – wskazania do stosowania

Sachol ma wielokierunkowe działanie. Można po niego sięgnąć w przypadku występowania takich problemów jak:

Sachol to dobry wybór na uporczywy ból, odleżyny i odparzenia od protezy zębowej.   Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Literatura:

  1. Majewski S. W.: Zmiany w układzie stomatognatycznym jako wynik postępującego procesu utraty zębów stałych. W: Podstawy Protetyki, Wydawnictwo Stomatologiczne SZS−W, Kraków 2000, 177–178.
  2. https://wylecz.to/stomatologia/owrzodzenia-odlezynowe-w-jamie-ustnej/
  3. https://podyplomie.pl/stomatologia/34122,stomatopatie-protetyczne-definicja-etiologia-klasyfikacja-i-leczenie

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply