Afty w ustach to niewielkie nadżerki lub owrzodzenia pokryte białym, żółtym lub szarym nalotem, który otoczony jest zapalną obwódką. Choć są małych rozmiarów, potrafią znacząco uprzykrzyć życie – powodują ból i dyskomfort, utrudniając picie, jedzenie, a nawet swobodne mówienie. Dlatego gdy tylko pojawi się afta w ustach, warto natychmiast sięgnąć po skuteczny lek na afty. Jak leczyć afty w jamie ustnej? Dowiedz się, co na afty najlepiej się sprawdzi. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci preparat na afty o potwierdzonej skuteczności – Sachol Fast Effect w sprayu. Sachol na afty łagodzi dyskomfort i ból, zapewnia higienę stosowania, a w dodatku działa szybko i długotrwale. Na początek wyjaśnimy jednak od czego robią się afty i jak je rozpoznać. Dzięki temu będziesz mógł świadomie unikać czynników ryzyka i reagować w odpowiednim momencie.
Spis treści:
- Aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – kompendium wiedzy o aftach
- Jak wygląda afta w jamie ustnej?
- Od czego robią się afty w jamie ustnej?
- Spray na afty Sachol Fast Effect – potrójna siła działania na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej
- Sachol Fast Effect na afty w jamie ustnej – skład i działanie
- Ekstrakt z róży damasceńskiej
- Kwas hialuronowy
- Pantenol
- Jak stosować Sachol Fast Effect na afty w sprayu?
Aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – kompendium wiedzy o aftach
Afty w jamie ustnej dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet, w dodatku mogą pojawić się w każdym wieku, nawet u dzieci. Z uwagi na powszechność problemu warto dowiedzieć się, czym jest aftowe zapalenie jamy ustnej.
Jak wygląda afta w jamie ustnej?
Mianem aft określa się nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej o okrągłym albo owalnym kształcie, które pokryte są włóknikowym nalotem i otoczone czerwoną obwódką. Zmiany te mogą występować pojedynczo, jak również w postaci mnogiej. Potrafią robić się w różnych miejscach – najczęściej spotykane są afty na podniebieniu, wardze i policzku, a także afty na dziąśle. Pojawienie się zmian w obrębie jamy ustnej poprzedza mrowienie i pieczenie1.
Od czego robią się afty w jamie ustnej?
Duże znaczenie w powstawaniu aftowego zapalenia jamy ustnej odgrywają zaburzenia w nabytej komórkowej odpowiedzi immunologicznej, nabytej humoralnej odpowiedzi immunologicznej lub wrodzonej odpowiedzi immunologicznej2. Ryzyko wystąpienia aft zwiększyć mogą również czynniki mechaniczne, fizyczne i cieplne. Oznacza to, że afta może być efektem uszkodzenia błony śluzowej, które może powstać np. przy myciu zębów lub podczas zabiegu stomatologicznego. Przyczyną jej powstania mogą być też niedobory witamin i minerałów (żelaza, kwasu foliowego lub witamin B6 i B12)1.
Spray na afty Sachol Fast Effect – potrójna siła działania na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej
Domowe sposoby na afty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Co na afty w jamie ustnej najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji? Sięgnij po specjalistyczny preparat na afty w jamie ustnej Sachol Fast Effect. Sachol Fast Effect posiada specjalny skład, dzięki któremu wykazuje skuteczne działanie barierowe. W ten sposób zmniejsza dolegliwości bólowe występujące w miejscu afty, ułatwiając i przyspieszając gojenie owrzodzenia. Produkt dostępny jest w formie sprayu, co umożliwia precyzyjne i wygodne jego podanie3. Zawarty w preparacie Sachol Fast Effect aromat miętowy powoduje przyjemne uczucie chłodzenia podczas nakładania. W składzie nie ma alkoholu, dzięki czemu po nałożeniu produktu nie występuje uczucie pieczenia. Lek nie zawiera cukru i parabenów.
Sachol Fast Effect na afty w jamie ustnej – skład i działanie
Preparat na afty Sachol Fast Effect cechuje się potrójną siłą działania, którą zawdzięcza obecności w składzie trzech substancji: ekstraktu z róży damasceńskiej, kwasu hialuronowego i pantenolu. Każdy z tych składników wykazuje właściwości lecznicze, dzięki którym afta w buzi szybciej się goi.
Ekstrakt z róży damasceńskiej
Zawarty w preparacie Sachol Fast Effect ekstrakt z róży damasceńskiej ma takie właściwości jak3:
- przeciwbakteryjne i dezynfekujące – wspomaga oczyszczenie zmian aftowych oraz zapobiega ich nadkażeniu;
- przeciwutleniające – zapobiega oksydacyjnym uszkodzeniom DNA;
- przeciwzapalne i przeciwbólowe – wspomaga leczenie zmian zapalnych jamy ustnej.
Kwas hialuronowy
Niebagatelny wpływ na skuteczność sprayu na afty Sachol Fast Effect ma kwas hialuronowy, który m.in.3:
- powleka błonę śluzową jamy ustnej, tworząc na niej okluzyjną warstwę ochronną;
- nawilża jamę ustną, zabezpieczając ją przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych;
- chroni uszkodzoną błonę śluzową przed penetracją przez chorobotwórcze drobnoustroje;
- wspomaga proces gojenia aft, biorąc udział w powstawaniu ziarniny i stabilizacji włókien kolagenowych;
- hamuje proces zapalny, zmniejszając zaczerwienie, obrzęk i ból.
Pantenol
W składzie Sachol Fast Effect znajduje się również pantenol, który dopełnia działanie leku poprzez następujące działanie3:
- wspomaga regenerację komórek;
- przyspiesza proces gojenia ran;
Jak stosować Sachol Fast Effect na afty w sprayu?
Zastanawiasz się, jak pozbyć się afty w jeden dzień? To może być trudne. Czas potrzebny na gojenie aft wynosi od 7 do 14 dni2. Okres ten można jednak nieco skrócić, stosując preparat na afty Sachol Fast Effect. Aby jednak zobaczyć rezultaty kuracji, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad3.
- Umieść dozownik bezpośrednio nas zmianą chorobową i precyzyjnie pokryj ją lekiem Sachol Fast Effect.
- Stosuj Sachol Fast Effect co najmniej 2 razy dziennie, a nawet częściej (w zależności od stopnia nasilenia zmian).
- Nakładaj Sachol Fast Effect pomiędzy posiłkami (najlepiej po).
- Wstrzymaj się od jedzenia i picia przez co najmniej 30 minut po nałożeniu Sachol Fast Effect.
- Stosuj Sachol Fast Effect przez tydzień lub do momentu ustąpienia przykrych objawów.
Badania kliniczne nie wykazały żadnych działań niepożądanych. W przypadku, gdyby takie się pojawiły zaleca się zaprzestanie stosowania prepratu. Należy wówczas zgłosić się na wizytę do lekarza. Konsultacja u specjalisty wskazana jest również wtedy, gdy pomimo przestrzegania leku zgodnie z zaleceniami zmiany nie ustępują lub wręcz się nasilają. Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.
Bibliografia:
- Górska R., Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press International, Warszawa, 2011.
- Antoniv R., Lipska W., Kęsek B., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia 3/2014.
- Durska, G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna Praktyczna, dostęp: 5.10.2021
- Materiały własne producenta, “Potrójna siła działania na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej” – Karta wyrobu medycznego