Skip to main content

Afty w ustach to niewielkie nadżerki lub owrzodzenia pokryte białym, żółtym lub szarym nalotem, który otoczony jest zapalną obwódką. Choć są małych rozmiarów, potrafią znacząco uprzykrzyć życie – powodują ból i dyskomfort, utrudniając picie, jedzenie, a nawet swobodne mówienie. Dlatego gdy tylko pojawi się afta w ustach, warto natychmiast sięgnąć po skuteczny lek na afty. Jak leczyć afty w jamie ustnej? Dowiedz się, co na afty najlepiej się sprawdzi. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci preparat na afty o potwierdzonej skuteczności – Sachol Fast Effect w sprayu. Sachol na afty łagodzi dyskomfort i ból, zapewnia higienę stosowania, a w dodatku działa szybko i długotrwale. Na początek wyjaśnimy jednak od czego robią się afty i jak je rozpoznać. Dzięki temu będziesz mógł świadomie unikać czynników ryzyka i reagować w odpowiednim momencie.

Spis treści:

 1. Aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – kompendium wiedzy o aftach
 2. Jak wygląda afta w jamie ustnej?
 3. Od czego robią się afty w jamie ustnej?
 4. Spray na afty Sachol Fast Effect – potrójna siła działania na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej
 5. Sachol Fast Effect na afty w jamie ustnej – skład i działanie
 6. Ekstrakt z róży damasceńskiej
 7. Kwas hialuronowy
 8. Pantenol
 9. Jak stosować Sachol Fast Effect na afty w sprayu?

Aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – kompendium wiedzy o aftach

Afty w jamie ustnej dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet, w dodatku mogą pojawić się w każdym wieku, nawet u dzieci. Z uwagi na powszechność problemu warto dowiedzieć się, czym jest aftowe zapalenie jamy ustnej.

Jak wygląda afta w jamie ustnej?

Mianem aft określa się nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej o okrągłym albo owalnym kształcie, które pokryte są włóknikowym nalotem i otoczone czerwoną obwódką. Zmiany te mogą występować pojedynczo, jak również w postaci mnogiej. Potrafią robić się w różnych miejscach – najczęściej spotykane są afty na podniebieniu, wardze i policzku, a także afty na dziąśle. Pojawienie się zmian w obrębie jamy ustnej poprzedza mrowienie i pieczenie1.

Od czego robią się afty w jamie ustnej?

Duże znaczenie w powstawaniu aftowego zapalenia jamy ustnej odgrywają zaburzenia w nabytej komórkowej odpowiedzi immunologicznej, nabytej humoralnej odpowiedzi immunologicznej lub wrodzonej odpowiedzi immunologicznej2. Ryzyko wystąpienia aft zwiększyć mogą również czynniki mechaniczne, fizyczne i cieplne. Oznacza to, że afta może być efektem uszkodzenia błony śluzowej, które może powstać np. przy myciu zębów lub podczas zabiegu stomatologicznego. Przyczyną jej powstania mogą być też niedobory witamin i minerałów (żelaza, kwasu foliowego lub witamin B6 i B12)1.

Spray na afty Sachol Fast Effect – potrójna siła działania na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej

Domowe sposoby na afty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Co na afty w jamie ustnej najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji? Sięgnij po specjalistyczny preparat na afty w jamie ustnej Sachol Fast Effect. Sachol Fast Effect posiada specjalny skład, dzięki któremu wykazuje skuteczne działanie barierowe. W ten sposób zmniejsza dolegliwości bólowe występujące w miejscu afty, ułatwiając i przyspieszając gojenie owrzodzenia. Produkt dostępny jest w formie sprayu, co umożliwia precyzyjne i wygodne jego podanie3. Zawarty w preparacie Sachol Fast Effect aromat miętowy powoduje przyjemne uczucie chłodzenia podczas nakładania. W składzie nie ma alkoholu, dzięki czemu po nałożeniu produktu nie występuje uczucie pieczenia. Lek nie zawiera cukru i parabenów.

Sachol Fast Effect na afty w jamie ustnej – skład i działanie

Preparat na afty Sachol Fast Effect cechuje się potrójną siłą działania, którą zawdzięcza obecności w składzie trzech substancji: ekstraktu z róży damasceńskiej, kwasu hialuronowego i pantenolu. Każdy z tych składników wykazuje właściwości lecznicze, dzięki którym afta w buzi szybciej się goi.

Ekstrakt z róży damasceńskiej

Zawarty w preparacie Sachol Fast Effect ekstrakt z róży damasceńskiej ma takie właściwości jak3:

 • przeciwbakteryjne i dezynfekujące – wspomaga oczyszczenie zmian aftowych oraz zapobiega ich nadkażeniu;
 • przeciwutleniające – zapobiega oksydacyjnym uszkodzeniom DNA;
 • przeciwzapalne i przeciwbólowe – wspomaga leczenie zmian zapalnych jamy ustnej.

Kwas hialuronowy

Niebagatelny wpływ na skuteczność sprayu na afty Sachol Fast Effect ma kwas hialuronowy, który m.in.3:

 • powleka błonę śluzową jamy ustnej, tworząc na niej okluzyjną warstwę ochronną;
 • nawilża jamę ustną, zabezpieczając ją przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych;
 • chroni uszkodzoną błonę śluzową przed penetracją przez chorobotwórcze drobnoustroje;
 • wspomaga proces gojenia aft, biorąc udział w powstawaniu ziarniny i stabilizacji włókien kolagenowych;
 • hamuje proces zapalny, zmniejszając zaczerwienie, obrzęk i ból.

Pantenol

W składzie Sachol Fast Effect znajduje się również pantenol, który dopełnia działanie leku poprzez następujące działanie3:

 • wspomaga regenerację komórek;
 • przyspiesza proces gojenia ran;

Jak stosować Sachol Fast Effect na afty w sprayu?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się afty w jeden dzień? To może być trudne. Czas potrzebny na gojenie aft wynosi od 7 do 14 dni2. Okres ten można jednak nieco skrócić, stosując preparat na afty Sachol Fast Effect. Aby jednak zobaczyć rezultaty kuracji, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad3.

 • Umieść dozownik bezpośrednio nas zmianą chorobową i precyzyjnie pokryj ją lekiem Sachol Fast Effect.
 • Stosuj Sachol Fast Effect co najmniej 2 razy dziennie, a nawet częściej (w zależności od stopnia nasilenia zmian).
 • Nakładaj Sachol Fast Effect pomiędzy posiłkami (najlepiej po).
 • Wstrzymaj się od jedzenia i picia przez co najmniej 30 minut po nałożeniu Sachol Fast Effect.
 • Stosuj Sachol Fast Effect przez tydzień lub do momentu ustąpienia przykrych objawów.

Badania kliniczne nie wykazały żadnych działań niepożądanych. W przypadku, gdyby takie się pojawiły zaleca się zaprzestanie stosowania prepratu. Należy wówczas zgłosić się na wizytę do lekarza.  Konsultacja u specjalisty wskazana jest również wtedy, gdy pomimo przestrzegania leku zgodnie z zaleceniami zmiany nie ustępują lub wręcz się nasilają.   Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia:

 1. Górska R., Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press International, Warszawa, 2011.
 2. Antoniv R., Lipska W., Kęsek B., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia 3/2014.
 3. Durska, G., Przyczyny nawracających aft, Medycyna Praktyczna, dostęp: 5.10.2021
 4. Materiały własne producenta, “Potrójna siła działania na afty i aftowe zapalenie jamy ustnej” – Karta wyrobu medycznego

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply