Skip to main content

Leczenie ortodontyczne, w zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu, może trwać nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie szczególnie ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, gdyż aparat stały może stać się przyczyną znacznego dyskomfortu, a nawet bólu. Rany od aparatu ortodontycznego mogą wystąpić na każdym etapie leczenia. Jak skutecznie zwalczyć stan zapalny jamy ustnej wywołany noszeniem aparatu ortodontycznego? Odpowiadamy! Aparat ortodontyczny zakłada się w przypadku nieprawidłowości w ułożeniu zębów w jamie ustnej. To jedna z kilku metod leczenia ortodontycznego, mająca na celu osiągnięcie prawidłowego zgryzu i poprawienie estetyki uśmiechu. W czasie noszenia aparatu łatwiej jednak o różnego typu schorzenia jamy ustnej. Jakie problemy mogą bezpośrednio wiązać się z noszeniem aparatu ortodontycznego i jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

 1. Ból jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym – z czego może wynikać?
 2. Urazy mechaniczne w jamie ustnej
 3. Co najlepiej sprawdzi się na rany od aparatu ortodontycznego?
 4. Sachol – sprawdzony lek na stany zapalne jamy ustnej
 5. Na jakie problemy można stosować Sachol?
 6. Sachol – najważniejsze informacje

Ból jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym – z czego może wynikać?

Przykładowe problemy, których doświadczają osoby noszące aparat ortodontyczny, wymieniamy poniżej.

 • Zapalenie dziąseł – to początkowa postać choroby dziąseł. Osoby noszące aparat ortodontyczny są szczególnie narażone na jego rozwój ze względu na trudności z czyszczeniem zębów przy linii dziąseł. Objawem jest zaczerwienienie, krwawienie, wrażliwość i obrzęk.
 • Demineralizacja szkliwa – ma miejsce, gdy pozostałe na zębach resztki pokarmów zostaną zajęte przez bakterie i dojdzie do wytworzenia kwasu. Kwas ten pozbawia zęby fosforanu i wapnia, a to natomiast prowadzi do powstania na nich białych plamek, czyli odwapnionych miejsc. Biorąc pod uwagę, że aparat ortodontyczny nierzadko zatrzymuje resztki jedzenia, podczas jego noszenia trzeba położyć duży nacisk na higienę jamy ustnej.
 • Próchnica zębów – trudności związane z dokładnym czyszczeniem powierzchni wokół aparatu ortodontycznego mogą prowadzić do gromadzenia się na zębach nadmiaru płytki nazębnej, a to pierwszy krok do rozwoju próchnicy. Próchnica jest konsekwencją spadku pH w jamie ustnej i zwiększenia aktywności bakterii płytki nazębnej. Objawami próchnicy są: tkliwość, ubytki w zębach, nieświeży oddech, przebarwienia czy wrażliwość na ciepło i zimno, a także słony i kwaśny smak.

Urazy mechaniczne w jamie ustnej

Proces prostowania zębów może być bolesny i wywoływać podrażnienia w obrębie jamy ustnej. Rany od aparatu ortodontycznego to problem, na który osoby noszące aparat ortodontyczny uskarżają się zdecydowanie najczęściej. Mowa tutaj przede wszystkim o urazach na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej. Co jest przyczyną tego typu urazów? Może się zdarzyć, że aparat nie został prawidłowo dopasowany. Wtedy metalowe elementy będą obcierać dziąsła, a wystające druciki haczyć o błonę śluzową i powodować rany. W niektórych przypadkach, nawet pomimo perfekcyjnego dopasowania aparatu, otarcia są nieuniknione – w końcu w jamie ustnej pojawiają się elementy, których wcześniej tam nie było i trochę czasu minie, zanim się do tego przyzwyczai. U wielu pacjentów podrażnienia czy otarcia to nieodłączny element każdorazowej regulacji aparatu ortodontycznego. Częstotliwość wizyt kontrolnych, na których korygowane jest ustawienie aparatu, zazwyczaj wynosi od 4 do 6 tygodni.

Co najlepiej sprawdzi się na rany od aparatu ortodontycznego?

Każdy, kto jest w trakcie leczenia wady zgryzu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak często przy noszeniu aparatu ortodontycznego zdarzają się urazy w jamie ustnej. Nawet niewielkie rany wywołują dotkliwy ból, a do tego utrudniają spożywanie pokarmów. W niektórych przypadkach nawet mówienie może sprawiać spory problem. Wtedy najlepiej sięgnąć po sprawdzony lek na urazy w jamie ustnej.

Sachol – sprawdzony lek na stany zapalne jamy ustnej

Sachol to lek skierowany do szerokiego grona osób. Może być stosowany u dzieci powyżej 3. roku życia, przez nastolatków cierpiących na otarcia spowodowane aparatami ortodontycznymi, po seniorów stosujących protezy.

Na jakie problemy można stosować Sachol?

Nie zawsze przyczyna bólu w jamie ustnej jest łatwa do zidentyfikowania. Nawet gdy „coś boli w buzi”, ale nie do końca wiadomo, co dokładnie, bez obaw można sięgnąć po Sachol. To kompleksowy lek, który natychmiast złagodzi dolegliwości bólowe. Wskazania do stosowania leku Sachol to:

Sachol to lek który możemy zastosować w leczeniu ran w jamie ustnej spowodowanych noszeniem aparatu ortodontycznego.

Sachol – najważniejsze informacje

Wybierając Sachol warto pamiętać, że:

 • jest to lek, a nie kosmetyk czy wyrób medyczny;
 • ma potrójne działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe i miejscowo odkażające;
 • zawiera 2 substancje czynne (salicylan choliny, chlorek cetalkoniowy), które działają synergicznie;
 • w jego składzie znajdują się także substancje pomocnicze o antyseptycznym działaniu (np. etanol, olejek anyżowy);
 • można go stosować na różne problemy jamy ustnej: do leczenia chorób przyzębia, np. paradontoz oraz nadżerek, aft czy zapalenia dziąseł;
 • skierowany jest do szerokiej grupy pacjentów – już dla dzieci od 3. roku życia;
 • produkt nie zawiera cukru ani słodzików;
 • preparat można kupić w aptece bez recepty (status OTC).

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Literatura:

 1. M, Pasich A, Marcinkiewicz J. Mechanizm i czynniki ryzyka powstawania biofilmu bakteryjnego jamy ustnej. Postepy Hig Med Dosw (online) 2013; 67: 736-41J.
 2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/powiklania-po-leczeniu-ortodontycznym-aa-Lycc-wZTc-i3ta.html
 3. https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/etapy-zycia/aparat-na-zeby/aparat-na-zeby-problemy-na-ktore-uwazac

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply