Skip to main content

Mianem afty u dziecka określa się niewielką nadżerkę lub też małe owrzodzenie, które tworzy się na błonie śluzowej jamy ustnej. Zmiany, choć niepozorne, powodują silne dolegliwości bólowe, a w dodatku utrudniają maluchowi spożywanie pokarmów, picie czy nawet mówienie. Co na afty dla dzieci najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy! Owrzodzenie jamy ustnej potrafi zrobić się na powierzchni błony śluzowej języka, dziąseł, podniebienia, policzków czy warg. Przybiera postać drobnych owalnych punktów pokrytych białym nalotem w środku i czerwoną obwódką na zewnątrz. Zdarza się, że afty u dzieci ustępują samoistnie, mimo wszystko warto jednak wiedzieć, co na afty u dziecka dobrze się sprawdzi, aby w razie czego móc mu ulżyć w cierpieniu.

Spis treści:

  1. Afty u dziecka – klasyfikacja aft
  2. Afty u dzieci – przyczyny
  3. Afty u dzieci – czym leczyć?
  4. Sachol – sprawdzony lek na afty dla dzieci
  5. Jak działa Sachol?
  6. Owrzodzenie jamy ustnej u dziecka – domowe sposoby

Afty u dziecka – klasyfikacja aft

Wyróżnia się kilka rodzajów aft. Występujące między nimi różnice dotyczą m.in. wielkości, czasu występowania czy miejsca pojawienia. Każdy typ owrzodzenia ma też inne przyczyny powstawania. Wyróżnia się trzy rodzaje aft.

  • Małe afty (Mikulicza) – wykwitem jest pojedyncza lub mnoga nadżerka o wielkości do 10 mm, która powoduje silne dolegliwości bólowe i ustępuje, nie pozostawiając blizny po ok. 7-14 dniach. Afty małe mogą pojawiać się już w dzieciństwie lub okresie pokwitania i stanowią zdecydowaną większość wszystkich owrzodzeń aftowych (ok. 80%).
  • Duże afty (Suttona) – wykwitem jest bolesne owrzodzenie o wielkości od 10 do 20 mm. Zmianom towarzyszą objawy ogólne takie jak trudności w mówieniu i połykaniu, stan podgorączkowy czy osłabienie organizmu. Proces gojenia trwa od 2 do 6 tygodni. Duże afty mają cięższy przebieg i po zagojeniu pozostawiają blizny. Występują stosunkowo rzadko (dotyczą 10% przypadków).
  • Afty opryszczkowate – zmiany są bardzo liczne (do ok. 100) i drobne (do 1-2 mm). Cechują się tym, że występują na błonie śluzowej pokrytej nabłonkiem z cechami rogowacenia (dziąsła i podniebienia twarde). Częstość występowania jest zbliżona do dużych aft (ok. 10% przypadków). Goją się do 21 dni bez pozostawiania blizn.

Afty u dzieci – przyczyny

Nadżerki u najmłodszych mogą mieć różnorakie podłoże. Jednym z czynników odpowiedzialnych za ich rozwój jest wirus opryszczki. W niektórych przypadkach do pojawienia się owrzodzenia mogą doprowadzić grzyby z rodzaju Candida. Do zakażenia zwykle dochodzi w czasie, gdy odporność dziecka jest obniżona. Zatem najbardziej narażone na wystąpienie bolesnych aft są maluchy, które dopiero co przebyły chorobę lub u których występują wrodzone zaburzenia układu immunologicznego.

Czynniki ryzyka

Do wystąpienia afty u dziecka mogą przyczynić się takie czynniki jak:

  • błędy w pielęgnacji jamy ustnej (zbyt rzadkie mycie zębów lub nieodpowiednią techniką),
  • mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej (np. powstałe podczas noszenia aparatu ortodontycznego, zabiegów stomatologicznych czy zwykłego mycia zębów),
  • choroby zębów (np. próchnica),
  • jedzenie brudnymi sztućcami używanymi przez inne osoby,
  • spożywanie twardych pokarmów lub zawierających konserwanty,
  • złe nawyki typu obgryzanie paznokci,
  • spożywanie nieumytych warzyw i owoców,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • niedobory witamin i minerałów (m.in. witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego),
  • zaburzenia hormonalne.

Afty u dzieci – czym leczyć? Sprawdzone sposoby na owrzodzenia w jamie ustnej

Owrzodzenie dziąseł czy nadżerka w gardle przybiera niewielki rozmiar i zwykle znika po kilku dniach, to dolegliwości, jakie za sobą pociąga, bywają na tyle dokuczliwe, że warto spróbować im zaradzić wcześniej. Sposoby na afty i pleśniawki u dzieci powinny być dostosowane do wieku małego pacjenta, wielkości zmiany, jej rodzaju i miejsca występowania. Pediatra może doradzić zastosowanie leku na owrzodzenia aftowe. Po jakie preparaty warto sięgnąć?

Sachol – sprawdzony lek na afty dla dzieci

Dzieci, w szczególności te młodsze, nie zawsze są w stanie precyzyjnie określić, co im dokładnie dolega. Czasami przekazują jedynie informacje, że „coś je boli w buzi”. Gdy otrzymasz taki sygnał, możesz sięgnąć po Sachol na afty u dzieci, który zaradzi problemowi bez względu na jego umiejscowienie i skalę. Preparat występuje w postaci żelu, co ułatwia jego aplikację u dziecka. Należy jednak pamiętać, że produktu leczniczego Sachol nie powinno się stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. Na jakie zmiany w obrębie jamy ustnej działa Sachol? Żel można stosować w razie wystąpienia takich problemów jak stany zapalne błony śluzowej i jamy ustnej, nadżerki, owrzodzenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł czy choroby przyzębia. Jak widać, Sachol ma szerokie spektrum zastosowań, a w dodatku jest łatwy w aplikacji i szybko przynosi ukojenie.

Jak działa Sachol?

Lek Sachol wykazuje kompleksowe działanie – odkaża, zmniejsza dolegliwości bólowe i zwalcza stan zapalny. Głównym składnikiem preparatu jest choliny salicylan, który działa miejscowo przeciwzapalnie i słabo przeciwbólowo. Z kolei cetalkoniowy chlorek wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku. Jak stosować Sachol na afty w jamie ustnej u dziecka? Żel należy nałożyć bezpośrednio na zmianę i lekko wcierać przez ok. 2 min. Przez około pół godziny po zastosowaniu nie powinno się pić ani spożywać pokarmów. Czynność powtarzać od 2 do 3 razy na dobę.

Owrzodzenie jamy ustnej u dziecka – domowe sposoby

Chcąc przyspieszyć gojenie afty u dziecka, przestrzegaj następujących rad:

  • połóż duży nacisk na przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej u dziecka,
  • zwracaj szczególną uwagę na temperaturę pożywienia, jakie podajesz dziecku – nie może być ona za wysoka ani zbyt niska, gdyż przyczyni się do nasilenia dolegliwości bólowych,
  • zrezygnuj z podawania dziecku słonych i kwaśnych smaków – dodatkowo podrażniają zmiany,
  • starają się przygotowywać dziecku posiłki w płynnej lub półpłynnej postaci,
  • podawaj dziecku do picia duże ilości wody,
  • płucz dziecku jamę ustną naparem z rumianku lub szałwii,
  • przykładaj bezpośrednio na aftę wilgotną torebkę świeżo zaparzonej i ostudzonej herbaty.

Powyższe sposoby można wdrożyć również wtedy gdy afta dotyczy osoby dorosłej. Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Literatura:

  1. Antoniv R., Lipska W., Kęsek B., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia 3/2014.
  2. https://przegladpediatryczny.pl/a1353/Owrzodzenia-aftowe.html (dostęp: 2021.03.09)
  3. https://www.medme.pl/artykuly/afty-u-dzieci-leczenie-i-domowe-sposoby-leki-i-preparaty,72765.html (dostęp: 2021.03.09)

Sprawdź, gdzie kupisz Sachol

Kup lokalnieKup online

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Linia produktów Sachol

Żel stomatologiczny

Żel stomatologiczny

Sachol Żel

Sachol dla dzieci

Sachol Kids

Sachol Kids

Sachol FAST EFFECT

Sachol spray

Sachol Fast

Leave a Reply